DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KUPUJEME KRÁLÍČKA - ZAŘÍZENÍ UBIKACE A NÁSLEDNÁ PÉČE


1. Klec

První a nejdůležitější věc, kterou je třeba zařídit. Pro králíka je ideální klec o minimální délce 80cm, může být o něco menší, pokud bude mít pravidelně dostatek pohybu. Kvalitní a zachovalé klece i takovýchto větších rozměrů se dnes dají velmi snadno sehnat v bazarech (např. bazar nábytku Holešovice - metrové klece i za cenu 500kč ve velmi dobrém stavu) nebo na aukru a podobných serverech. 

2. Interiér, podestýlka

V závislosti na povaze zvířete je dobré přizpůsobit podstýlku, pokud je od chovatele zvyklé chodit do rohu na wc, můžete pořídit králičí záchod, jako stelivo do něj mohu doporučit peletky - vlastní zkušenost a i když nemám klece ale kotce, záchodky používám. Na dno můžete použít kobereček nebo něco, u čeho nebude vadit, když si to trošku vykouše a přizpůsobí k obrazu svému (často chtějí ležet na studeném plastu když je jim vedro, nebraňte jim v tom, stejně Vás vždycky přechytračí).

Králík se rád schová, jelikož to má ve svých instinktech, resp. v přírodě žije v norách. Proto neotálejte a pořiďte domeček nebo ho můžete sami vyrobit, mnohdy postačí i pevná deska zasunutá do klecových meziprostor, na kterou si králík může vyskočit a zároveň se pod ni schovat, pokud tedy není čuně a nebude na ni močit a bobkovat. Moji králíci mají každý svůj vyrobený domeček, jsou na ně zvyklí a uvnitř tráví většinu svého času. 

3. Krmivo a doplňky

Nezbytnou nutností jsou samozřejmě i doplňky jako napáječka a miska na jídlo (ideální jsou betonové, ty se špatně převracejí díky dobré struktuře a jsou těžké, naopak nekupujte olověné, nebo pouze v případě, že do nich nebudete lít vodu, olovo se do vody snadno uvolní a může zvíře postupem času otrávit). Napáječky mohu doporučit jak kuličkové, tak i niplové a podle mě je to lepší, než lít vodu do misky. Jednoduše proto, že jim vydrží déla a čistá.

Co se krmiv týče, základem je určitě seno a ideální přivézt si trochu původního krmiva od chovatele. Za sebe osobně doporučuji klasické, zelené, objemné krmivo - granule pro králíky, protože obsahují většinu potřebné vlákniny a vitamínů. Žádné směsi, co obsahují věci jako je sušený banán nebo pšenice. Co taky nemohu doporučit jsou věci jako slavné "dropsíky" nebo i piškoty, protože obsahují mléko, které pro ně není dobré. Jednou za čas to moc neuškodí, ale pravidelná dávka by asi zvířeti moc neprospěla.

4. Následná péče

Aklimatizace - jak pečovat po příjezdu do nového domova? Ještě před umístěním králíka do jeho nového bydlení mu dejte do jesliček pár hrstí sena a ujistěte se, že je napáječka naplněna vodou, abyste ho nemuseli později vyrušovovat. Poté jej můžete přendat dovnitř. Z převozu jsou některá zvířata stresována více, než jiná. Proto dbejte na to, abyste Vy i Vaše děti měli po zakoupení nového miláčka dostatek trpělivosti a nechali ho tak 2 dny bez zbytečných "tahanic" nebo přehnaného hlazení. Po dvou dnech by mělo být zvíře již v klidu, občas se může stát, že bude dělat hodně měkkých bobků, tzv. "vánoček". Ale pokud to nepřeroste v apatii, nafouklé bříško a nechutenství, není potřeba se ničeho obávat, stává se to, když se jedinec stresuje a samo to později ustane. Můžete se tedy začít seznamovat s novým členem Vaší rodiny, hlaďte jej a mluvte na něj ještě před tím, než se ho budete dotýkat, aby si Vaši přítomnost uvědomil. Postupně v těchto postupech pokračujte, až si na Vás úplně přivykne.

Krmení - u zakrslých králíků se doporučuje hrubá dávka 50 - 80g granulí denně, to můžete rozplánovat buď na jedno večerní krmení, nebo na 2x denně, obojí je v pořádku. Je dobré, aby si králík zvykl na nějaký režim, takže není od věci krmit pravidelně ve stejnou dobu. Další samozřejmostí je voda, kterou by měl mít k dispozici neustále. Také by měl alespoň 1x za dva dny dostávat alespoň hrstku sena, jelikož je to ta nejpřirozenější strava, kterou mu můžete poskytnout.

Občasné krmení kouskem ovoce nebo zeleniny neuškodí, ale za sebe doporučuji pouze jablko nebo mrkev, vše ostatní je bezúčelné, zbytečné a ve větším množství to může být jedovaté. Co králíci opravdu milují, je čerstvá zeleň a to hlavně pampelišky. Pozor však na to, aby nebyla kontaminována od divokých zvířat, která mohou přenášet kokcidiózu. Pro prevenci mohu doporučit slabé obohacení vody octem (doporučená dávka je polévková lžíce na 5l vody), ocet vytváří kyselé prostředí, které kokcidie špatně snáší.

Veterinární a další péče - co se týče péče o srst, pokud má Váš miláček normální (krátké) chlupy, není třeba o ni nějak extrémně pečovat ani zvíře koupat. Králík je dost čistotné zvíře a umyje se sám podle potřeby. Jestliže má dlouhou srst, je třeba jej česat v závislosti na kvalitě srsti 1x denně - 1x týdně. V obou případech je nutné dávat pozor na tzv. "plstnatění srsti", kdy se v srsti utvoří ošklivé, tuhé chuchvalce. Ty je potřeba ze srsti vystříhat, ale při správné péči se to nestává.

Pokud máte králíka venku nebo na venkově ani očkování proti myxomatóze a moru králíků není zbytečná investice. O dvoukombinaci proti oběma těmto nemocem můžete požádat Vašeho veterináře a doba účinku je 6 měsíců.

Nutná je ovšem i péče o drápky, ty můžete buď zkracovat sami (jednou za 1 - 2 měsíce), nebo opět požádejte svého veterináře. U tmavých zvířat je správné zkrácení drápků obtížné, jelikož není vidět nervové zakončení v drápcích a občas dojde při neopatrnosti ke krvácení. Není to ale nic závažného, většinou se to dá dohromady po zastavení krvácení samo.

Manipulace - další velmi důležitý bod. Králík obecně je zvíře, které zrovna moc nemusí přenášení, pokud byste si radši přáli "nosícího mazlíčka", doporučuji spíš morče. Králík se rád hladí, když stojí nohama pevně na zemi. Když si jej dostatečně rozmazlíte, dokáže přijít na zavolání, naučit se na záchod do klece a bude se dožadovat Vaší pozornosti o hlazení.

Ovšem když je to nevyhnutelně nutné, králíka lze bezpečně přenášet buď klasicky za kůži na zádech, i když se to někomu možná zdá kruté, je to ta nejbezpečnější možnost hned po zabalení do ručníku. Jednak se nemůže zranit králík, protože Vám nemá jak vyskočit a jednak se nemůžete zranit ani vy, protože Vás nemá jak poškrábat kdyby náhodou začal "jančit". Pokud chtějí Vaše děti nosit králíka, vždy u toho buďte přítomni.

Pokud nejste zastánci tohoto způsobu přenášení, na výstavách se zvířata nejlépe nosí způsobem, kdy jej sice zvednete za kůži, ale jeho hlavu si nasměrujete směrem pod Vaší druhou paži, lehce jej sevřete a zároveň podepřete zvíře zespodu. Má to podobný účinek jako právě zmiňované balení do ručníku, zvíře si tak připadá bezpečněji a lehkým přidržením za kůži v oblasti zad se opět ujistíte, že Vám zvíře nemá jak upadnout. 

Pokud potřebujete prohlédnout zuby nebo ostříhat drápy, popřípadě zkontrolovat nějaká zranění na břišních partiích, je nejlepší to provádět za asistence druhé osoby nebo opět povolat zkušeného veterináře či chovatele. Králíka chytnete jednou rukou (volně, nikoliv těsně!!!) za kůži za krkem a zároveň za uši, druhou podepřete jeho záda a obrátíte jej břichem vzhůru. Jednou rukou stále držíte kůži a uši, druhou můžete buď vy (popř. druhá osoba) zkontrolovat zuby nebo ostříhat drápky. Zkušenější lidé to už zvládají bez asistence, ale nejdřív je třeba se tomu stejně naučit pod dohledem více osob. V tomto stavu se králík nachází v transu, ovšem dle mých osobních zkušeností se tento stav obecně líp navozuje u samic nežli u samců, ty často bývají více klidné.

 

 
http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 08.05.2020 20:09:55