DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BŘEZOST A PÉČE O MLÁĎATA


Březost lze u samic rozeznat pomocí změn v jejich chování spíš, než kontrolou jejich váhy. Vše závisí na jejich povaze, uvedu zde ty nejzákladnější znaky, podle kterých se dá toto období rozeznat. Dle charakteru se některé samice mění v agresivní stroje, které útočí na vše kolem, co se jen trochu pohne. Jiné jsou zase víc plaché, schovávají se do rohu a pokud se je snažíte pohladit, bublají, vrčí nebo kvičí.

Jiné změny lze zaznamenat například v tom, že hodně hrabou a jsou schopné vybavení svého kotce plně zklikvidovat nebo přeházet podle toho, jak se jim to líbí. Opět v závislosti na povaze si některé staví hnízdo až týden předem, jiné večer před porodem. Staví je v ideálním případě ze sena, které nakoušou na krátké kousky a v tlamě přenáší do místa, které si pro své potomky vybrali. Tam seno aranžují do tvaru mírné prohlubně s ušlapanou plochou, která později slouží jako místo porodu. Odtud pak mláďata postrčí do prohlubně, kde se budou následně zdržovat až do veku kolem 15 dní.

Březost ramlic trvá zpravidla 29 - 32 dní a falešná březost lze rozeznat pouze ultrazvukem nebo zkušeným podhmatem břicha samice v termínu porodu. Samicím se totiž mláďata před porodem v břiše už velmi hýbou, a tak to lze ucítit, pokud jste schopni rozeznat pravidelný pohyb (tlukot srdce, nádech) od výrazných a neintervalových pohybů mláďat uvnitř.

2 dny až několik hodin před vrhnutím si matka vytrhává chlupy z oblasti břišních partií a vnitřních stran nohou, aby jimi zakryla mláďata v prohlubni. Zároveň jim tak usnadní cestu ke svým strukům. 

Porod probíhá stylem, kdy si samice sedne na záď a sama porod vyvolává, postupně se narodí holá, slepá, pískající mláďata. Vždy než porodí další mládě, to předchozí olíže od krve a postrčí do hnízda. Když je vše hotovo, spořádá vše zakrvavené včetně placenty, chlupů a sena, krev by totiž ve volné přírodě mohla přivolat predátory. Očistí se a následně odpočívá. Mláďatům se poté věnuje zhruba 2 minuty denně, kdy je kontroluje a nechává je pít mateřské mléko.

Samici je nutné po porodu kontrolovat, zda je ona i mláďata v pořádku. Pokud na místě nalezneme mrtvá mláďata nebo hrubě řečeno jejich kousky, okamžitě je odstraníme. Samici poskytneme hodně vody a ideální jsou i ovesné vločky jako krmivo jak v období březosti, tak i po porodu. Mají vysokou energetickou hodnotu a bílkoviny, které jsou dobré pro dodání síly a tvorby mateřského mléka samice. I pro mláďata jsou vločky zdravé.

Ihned po narození se jim začne vyvíjet osrstění, každým dnem jsou chloupky délší a délší, výraznější osrstění lze pozorovat už v pěti dnech. Kolem 11 dne se jim rozlepují oči, ve věku 15 dní už jsou schopná bez starostí opustit hnízdo a lze u nich v případě řádných zkušeností na 100% rozeznat pohlaví. Ve věku jednoho měsíce už řádně dovádějí.

Mláďata samička kojí 8 týdnů, poté se doporučuje odstavit. Někteří chovatelé odstavují již v 6 týdnech, já osobně to nedoporučuji, protože tehdy ještě nejsou zcela samostatná. Kromě kojení se samice totiž starají i o správný průchod jejich trávícího traktu a pokud se náhodou stane, že se mláďatům u řitního otvoru nahromadí trus, samice jim jej odstraní. Mláďata sama to však touto dobou ještě neumí a mohou tak zemřít, pokud si chovatel tohoto problému nepovšimne.

Pokud se při odchovech naskytnou problémy v péči ze strany samice (málo mléka, úplné zavrhnutí nebo jiné), je třeba zastat její roli a mláďatům pomoci. Nejlepší možností je mít ještě jednu samici s podobně starými mláďaty, která se o zavrhnutá mláďata může postarat společně se svými.

Pokud má ramlice hodně mladých i dostatek mléka, ale některá zaostávají (jsou slabší než sourozenci), doporučuji dodávání mléka formou transu u samice, kdy se převrátí na záda a slabší jedinci se jí přiloží ke strukům, aby doplnili ztráty nad ostatními.

http://www.zhb-kralicci.wbs.cz.html
aktualizováno: 08.05.2020 20:09:55